CANADIAN FINALS RODEO DAY 1 DRAW |
* Scroll down to view Back Number list |
Note: CFR Bareback Riding update – Dylan Bilton (Red Deer County) moves into the 12th and final qualifying spot in the Bareback Riding event as Connor Hamilton will not be competing due to injury. … and in the Bull Riding event, Dakota Buttar will not be competing due to injury. Cody Coverchuk joins the roster of CFR BR competitors. |
CFR Bareback Riding update: Dylan Bilton moves into the 12th & final qualifying spot as Connor Hamilton cannot compete due to injury. |
CFR – Saddle Bronc Round 1 – Wed., Nov 3 | ||
1 | JAKE BURWASH, Nanton, AB | 134 WMS 647 Little Sister |
2 | LACHLAN MILLER, Warwick, Aust | 106 CS Z-1 Zealous Departure |
3 | JAKE WATSON, Hudsons Hope, BC | 109 CS A-73 Amazon Hills |
4 | KOLE ASHBACHER, Arrowwood, AB | 105 CS W-1 Weekend Departure |
5 | CHANCE BARRASS, Yellowhead County, AB | 139 OS D983 Bright Lights |
6 | SAM KELTS, Stavely, AB | 108 CS U-7 Umber Bubbles |
7 | LUCAS MACZA, High River, AB | 133 WMS +2 Big Surprise |
8 | LAYTON GREEN, Meeting Creek, AB | 138 OS W42 Comeback Red |
9 | K’S THOMSON, Lundbreck, AB | 143 VS 83 Pedro |
10 | LOGAN HAY, Wildwood, AB | 107 CS S-15 Sergeant Whitney |
11 | DAWSON HAY, Wildwood, AB | 104 CS R-62 Redon Acres |
12 | ZEKE THURSTON, Big Valley, AB – SEASON LEADER | 144 VS 135 Split Decision |
135 WMS D44 Dark Secret | ||
131 LS 594 Navajo Sun | ||
CFR – Bareback – Round 1 – Wed., Nov 3 | ||
1 | DYLAN BILTON, Red Deer County, AB | 208 CS B-16 Bomb Cherry |
2 | TY TAYPOTAT, Nanton, AB | 227 WM 552 Double Dippin |
3 | WYATT MAINES, Maple Creek, SK | 233 WM 311 Dirty Looks |
4 | KY MARSHALL, Bowden, aB | 245 V 838 Mucho Dinero |
5 | JAKE VOLD, Carstairs, AB | 238 OB L10 Buck Wheat |
6 | COLIN ADAMS, Deloraine, MB | 203 C5 F21 Black Strap |
7 | TATE MACDONALD, Strathmore, AB | 239 OB V142 Blue Wings |
8 | LINDEN WOODS, High River, AB | 209 CS C-15 Cincy Whitney |
9 | CLINT LAYE, Cadogan, AB | 234 WM 001 Lucky Draw |
10 | STRAWBS JONES, Duffield, AB (Aust) | 207 CS B-12 Big Timin Houston |
11 | COLE GOODINE, Carbon, AB | 243 SP 122 Turn Back Time |
12 | DANTAN BERTSCH, Tompkins, SK – SEASON LEADER | 200 BS O Moonlight Crush |
235 WM 6 Steely Dan | ||
225 JD 420 Bay Moon | ||
CFR – Bull riding – Round 1 – Wed., Nov 3 | ||
1 | CODY COVERCHUCK, Meadow Lake, SK | 323 OB 606 Ellensburg Kickstand |
2 | CALLUM MILLER, Innisfail, AB (Aust) | 318 OB 434 Crank It Up |
3 | KYLE BROWN, Didsbury, AB | 300 BB 635 Devils Child |
4 | TODD CHOTOWETZ, Major, SK | 319 OB 604 Lose Your Bones |
5 | TANNER ENO, Coronation, AB | 320 OB 726 Splash Zone |
6 | ZANE LAMBERT, Ponoka, AB | 322 OB 222 Blackstone After Party |
7 | GRIFFIN SMELTZER, Claresholm, AB | 334 VB 553 Trapped |
8 | LONNIE WEST, Cadogan, AB | 308 DKB 312 Perlich Bros Chicago Gangster |
9 | JARED PARSONAGE, Maple Creek, AB | 321 OB 0 Cash |
10 | NICK TETZ, Calgary, AB | 335 VB 403 Ripped At The Seams |
11 | WACEY FINKBEINER, Med Hat, AB | 336 VB 42 Last Rights |
12 | EDGAR DURAZO, Moctezuma, Sonora MX – SEASON LEADER | 304 CB -615 State Law |
337 VB 366 All Access | ||
332 SPB 385 Back Flip | ||
Nov SB – Round 1 – Wed., Nov 3 | ||
1 | SAWYER EIRIKSON, Okotoks, AB | 413 VSN 11 Shorty |
2 | TYREL ROBERTS, Charlie Lake, BC | 404 DKSN 3371 Devils Sun |
3 | BRODIE ROESSLER, Fairview, AB – SEASON LEADER | 406 JDSN 242 Tool Time |
400 BSN 711 Rubles | ||
403 C5SN B18 Mister Twister | ||
Nov BB – Round 1 – Wed., Nov 3 | ||
1 | ETHAN MAZURENKO, Thorhild, AB | 502 RN 709 The Graduate |
2 | CRUZ MCNULTY, Biggar, SK – SEASON LEADER | 509 WMN 844 Crazy Alice |
508 WMN 677 AKA | ||
505 DKN 77 Fabio | ||
500 BN LT88 Whiskey Bent |
EVENT :TIE-DOWN ROPING | |
PERFORMANCE: #1 6:00PM | WED NOV 3 2021 |
1 DARREN DUBLANKO | THORSBY, AB |
2 STEELE DEPAOLI | LONGVIEW, AB |
3 JASON SMITH | WIMBORNE, AB |
4 RILEY WARREN | STETTLER, AB |
5 LOGAN SPADY | ALLIANCE, AB |
6 KYLE LUCAS | CARSTAIRS, AB |
7 WYATT HAYES | GRANUM, AB |
8 ERIK DUBLANKO | THORSBY, AB |
9 MORGAN GRANT | DIDSBURY, AB |
10 CLAYTON SMITH | ECKVILLE, AB |
11 SHANE SMITH | WIMBORNE, AB |
12 LOGAN BIRD – SEASON LEADER | NANTON, AB |
EVENT :STEER WRESTLING | |
PERFORMANCE: #1 6:00PM | WED NOV 3 2021 |
1 TY MILLER | WAINWRIGHT, AB |
2 TIM KEMP | MITCHELL ON |
3 RYAN SHUCKBURGH | INNISFAIL, AB |
4 HARLEY COLE | OKOTOKS, AB |
5 MATT RICHARDSON | OLDS, AB |
6 CURTIS CASSIDY | DONALDA, AB |
7 JUSTIN MILLER | VIRDEN, MB |
8 CODY CASSIDY | DONALDA, AB |
9 STEPHEN CULLING – SEASON LEADER | FORT ST. JOHN, BC |
10 QUENTIN BRANDEN | BARRHEAD, AB |
11 DUSTIN WALKER | VANSCOY,SK |
12 STRAWS MILAN | COCHRANE, AB |
EVENT :LADIES BARREL RACING | |
PERFORMANCE: #1 6:00PM | WED NOV 3 2021 |
1 JUSTINE ELLIOTT – SEASON LEADER | LACOMBE, AB |
2 LYNETTE BRODOWAY | BROOKS, AB |
3 BRADI WHITESIDE | LONGVIEW, AB |
4 BERTINA OLAFSON | HUDSON BAY, SK |
5 BROOKE WILLS | KAMLOOPS, BC |
6 TANA MILLARD | ECKVILLE, AB |
7 SHELBY SPIELMAN | PONOKA, AB |
8 KIRSTY WHITE | BIG VALLEY, AB |
9 MARIAH MANNERING | QUESNEL BC |
10 LISA ZACHODA | OKOTOKS, AB |
11 TAYLOR MANNING | YELLOWHEAD COUNTY, AB |
12 SHAYNA WEIR | PONOKA, AB |
EVENT :TEAM ROPING | |
PERFORMANCE: #1 6:00PM | WED NOV 3 2021 |
1 TYCE MCLEOD | WALDECK, SK |
CLAY ULLERY | VALLEYVIEW, AB |
2 KEELY BONNETT | PONOKA, AB |
LOGAN BONNETT | PONOKA, AB |
3 QUENTIN BRANDEN | BARRHEAD, AB |
GRADY BRANDEN | BARRHEAD |
4 KODY POTTS | PEERS AB |
TUFTIN MCLEOD | WALDECK, SK |
5 KAGEN SCHMIDT | BARRHEAD, AB |
TATE SCHMIDT | BARRHEAD AB |
6 BRADY CHAPPEL | MOOSE JAW, SK |
TEE MCLEOD | WALDECK, SK |
7 KLAY WHYTE | PONOKA, AB |
BRETT BUSS | PONOKA, AB |
8 RILEY WARREN | STETTLER, AB |
STEELE DEPAOLI | LONGVIEW, AB |
9 WYATT EIRIKSON | OKOTOKS, AB |
DENVER JOHNSON | STRATHMORE, AB |
10 TYREL FLEWELLING | LACOMBE, AB |
TEL FLEWELLING | LACOMBE, AB |
11 LOGAN SPADY | ALLIANCE, AB |
KASH BONNETT | PONOKA, AB |
12 DILLON GRAHAM – SEASON LEADER | WAINWRIGHT, AB |
DAWSON GRAHAM – SEASON LEADER | WAINWRIGHT, AB |
EVENT :LADIES BREAKAWAY ROPING | |
PERFORMANCE: #1 1:00PM | SAT NOV 5 |
1 TAYLOR FLEWELLING | LACOMBE, AB |
2 KYLIE WHITESIDE | LONGVIEW, AB |
3 BAILEY HINES | MARWAYNE, AB |
4 JENNA DALLYN | NANTON, AB |
5 KENDAL PIERSON | WARDLOW, AB |
6 LAKOTA BIRD – SEASON LEADER | NANTON, AB |
EVENT :STEER RIDING | |
PERFORMANCE: #1 6:00PM | WED NOV 3 2021 |
1 JHETT WHEELER – SEASON LEADER | SYLVAN LAKE, AB |
2 GRADY YOUNG | TYVAN, SK |
3 KANE SCOTT | CONDOR, AB |
4 NASH LOEWEN | WINFIELD, AB |
5 HOLDEN ATKINSON | BLACK DIAMOND, AB |
6 JESTIN JACKLIN | PONOKA, AB |
7 NOAH CALF ROBE | LETHBRIDGE AB |